Czy rozpoznanie mieszanego zespołu stopy cukrzycowej z raną jest wciąż aktualne? Na pytania odpowiada dr Sebastian Borys, diabetolog z Poradni Stopy Cukrzycowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W artykule omówiono objawy mogące zwiastować owrzodzenie na stopach. Są to m.in.: ocieplenie skóry, występowanie hiperkeratoz oraz wrastające, zdeformowane, zbyt długie lub nieprawidłowo skrócone paznokcie.
W artykule opisano rzadki w praktyce lekarskiej przypadek. Głównym problemem pacjentki były zmiany skórne zlokalizowane na skórze szyi i klatki piersiowej, które wcześniej zdiagnozowano jako rogowacenie ciemne.
Głównymi przyczynami PChN są cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Zmiany skórne stwierdza się u większości chorych na PChN, w tym u niemal każdego ze schyłkową niewydolnością nerek (stadium 5 PChN).
Obumieranie tłuszczowate jest przewlekłą chorobą skóry, która może towarzyszyć cukrzycy, zwłaszcza typu 2. Szacuje się, że schorzenie to występuje u ok. 1% pacjentów chorych na cukrzycę i może być związane z mikroangiopatią cukrzycową.
Bullosis diabeticorum oznacza spontaniczne tworzenie się dobrze napiętych pęcherzy w obrębie dystalnych części kończyn u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą.
Ziarniniak obrączkowaty jest chorobą skóry, która dotyka przede wszystkim osoby młode i charakteryzuje się obecnością obrączkowatych, rumieniowych ognisk umiejscowionych w okolicy stawów.