Pacjenci zwykle preferują stosowanie leku raz na dobę lub zapominają zażywać lek w ciągu dnia. ChPL dopuszcza możliwość leczenia stanu przedcukrzycowego każdą z postaci, ale czy może to mieć wpływ na skuteczność takiego postępowania?
Którym pacjentom zalecić farmakoterapię stanu przedcukrzycowego w ramach profilaktyki cukrzycy i dlaczego nie jest ona zalecana u wszystkich? Przeczytaj odpowiedź eksperta.
Czy zasadne jest utrzymywanie leczenia metforminą w dawce 500 mg/dobę u pacjenta, który w wyniku diety i redukcji masy ciała uzyskał dobrą kontrolę glikemii?
Specjalnie dla Państwa pacjentów przygotowaliśmy kulinarny e-book z wielkanocnymi potrawami z niskim indeksem glikemicznym. Zachęcamy do przekazywania pacjentom dietetycznej alternatywy dla tradycyjnych potraw świątecznych.
Ekspert odpowiada na pytanie czy postępowanie w przypadku stanu przedcukrzycowego różni się u pacjentów szczupłych w porównaniu z pacjentami z nadwagą lub otyłością.
Jaki preparat zaproponować pacjentowi choremu na otyłość ze stanem przedcukrzycowym i nadciśnieniem, który je pod wpływem emocji? Posłuchaj opinii eksperta.
Jakie jest miejsce najnowszych leków przeciwcukrzycowych, w szczególności flozyn i agonistów receptora GLP-1, w leczeniu stanów przedcukrzycowych?
Do analizy zakwalifikowano osoby uczestniczące w badaniu kohortowym ARIC Study, u których podczas oceny nie odnotowano cukrzycy (potwierdzonej diagnozą lekarską lub stosowaniem leków przeciwcukrzycowych), wartości HbA1c ≥6,5% ani stężenia glukozy na czczo ≥126 mg/dl.
W artykule przedstawiono aktualne wytyczne europejskie dotyczące postępowania w przypadku współistnienia chorób sercowo-naczyniowych i zaburzeń gospodarki węglowodanowej, w tym: oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, wyboru leków przeciwcukrzycowych, docelowych wartości ciśnienia tętniczego i stężeń lipidów oraz leczenia choroby wieńcowej, niewydolności serca, zaburzeń rytmu, chorób aorty i tętnic obwodowych oraz przewlekłej choroby nerek.
Artykuł zawiera odpowiedzi prof. dr. hab. n. med. Macieja Małeckiego na pytania zadane przez uczestników konferencji.
Jak rozpoznawać i leczyć stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.