W artykule opisano rzadki w praktyce lekarskiej przypadek. Głównym problemem pacjentki były zmiany skórne zlokalizowane na skórze szyi i klatki piersiowej, które wcześniej zdiagnozowano jako rogowacenie ciemne.
Coraz liczniejsze dane wskazują na powiązanie COVID-19 z cukrzycą. Wśród zakażonych SARS-CoV-2 po raz pierwszy wykrywa się cukrzycę, w związku z czym podejrzewa się diabetogenny wpływ COVID-19.
Emeryt mieszkający samotnie zgłosił się z powodu wysokich wartości glikemii z zamiarem poprawy stanu zdrowia. Miał ze sobą wyniki niedawno wykonanych badań dodatkowych. Przeczytaj opis przypadku.
Mężczyzna został przywieziony na szpitalny
oddział ratunkowy z powodu nasilającej się
od 6 godzin duszności i osłabienia. Skarżył się
na silny ból brzucha i mierny suchy kaszel, przy
przyjęciu był splątany, udzielał odpowiedzi jedynie
na proste pytania.
Przemysł farmaceutyczny oferuje lekarzowi wiele substancji aktywnych zarówno w różnych dawkach, jak i o różnym sposobie uwalniania. Poniższy przypadek ilustruje, jak lekarz może skomplikować życie choremu i sobie.
Pacjentka, 28 lat, została przyjęta na oddział położniczy ze wstępnym rozpoznaniem: ciąża I, tydz. 34., cukrzyca ciążowa, hipotrofia asymetryczna płodu.
28-letnia kobieta, w 35.–36. tygodniu ciąży, została skierowana do poradni diabetologicznej przez ginekologa z rozpoznaniem cukrzycy ciążowej, makrosomii płodu i wielowodzia.
Do diabetologa zgłosiła się 37-letnia kobieta, w 27. tygodniu czwartej ciąży, z wynikiem doustnego testu tolerancji 75. g glukozy (OGTT): stężenie glukozy w osoczu na czczo – 4,7 mmol/l (85 mg/dl), po 2 godz. – 7,9 mmol/l (142 mg/dl). Glikemia na czczo oznaczona na początku ciąży była prawidłowa.