Na naszym rynku dostępny jest preparat łączący w stałych proporcjach długo działający analog insuliny i agonistę receptora GLP-1 w jednej iniekcji, a jego refundacja otworzyła szersze możliwości stosowania go u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Czy pacjentom chorym na cukrzycę i z obniżonym eGFR powinno się zlecać łącznie finerenon, flozynę (inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego typu 2; SGLT2i) i agonistę receptora dla GLP1 (GLP1RA) w celu zahamowania progresji przewlekłej choroby nerek?
Czy u chorego na cukrzycę typu 2 leczonego insuliną z eGFR <45 ml/min/ 1,73 m2 oraz HbA1c >8% dołączenie flozyny może poprawić kontrolę glikemii? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
Czy przy wprowadzeniu liraglutydu zarejestrowanego do leczenia otyłości należy utrzymać leczenie metforminą z powodu stanu przedcukrzycowego? Czy istnieje ryzyko hipoglikemii i należy zalecić kontrolę za pomocą glukometru?
Zasady postępowania w przypadku konieczności dołączenia leczenia iniekcyjnego cukrzycy do uprzednio stosowanych leków doustnych przedstawia prof. Leszek Czupryniak.
Jak dopasować jej dawkę – do glikemii na czczo czy do glikemii poposiłkowej? Ekspert odpowiada na pytanie nadesłane do redakcji.
W pytaniu jest mowa o cukrzycy ze współistniejącą ADPKD – nie wiemy, na ile do rozwoju i progresji przewlekłej choroby nerek przyczynia się każda z tych chorób. Temat omawia prof. Tomasz Stompór, hipertensjolog i nefrolog.
Które preparaty zalecane do stosowania w cukrzycy ciążowej nie spełniają warunków refundacji? Zagadnienie omawia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.
Pacjenci zwykle preferują stosowanie leku raz na dobę lub zapominają zażywać lek w ciągu dnia. ChPL dopuszcza możliwość leczenia stanu przedcukrzycowego każdą z postaci, ale czy może to mieć wpływ na skuteczność takiego postępowania?
Czy u pacjentów, którzy mają zachowane wydzielanie peptydu C i prawidłowe wartości glikemii, można kontynuować terapię jedynie metforminą? Ewentualnie tylko insuliną bazową? A może jakimś innym lekiem?
Jak rozpoznawać i leczyć stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.