Przegląd publikacji obejmuje okres od 1.01.2022 r. do 19.04.2023 r.
Autor przedstawia aktualne zalecenia dotyczące badań przesiewowych i diagnostyki cukrzycy, wartości docelowych, postępowania w cukrzycy typu 1 i 2, przewlekłych powikłań cukrzycy, ciąży oraz chirurgii metabolicznej.
W artykule przedstawiono aktualne wspólne stanowisko towarzystw diabetologicznych amerykańskiego (ADA) i europejskiego (EASD) dotyczące leczenia farmakologicznego cukrzycy typu 2.
Pełna treść wytycznych dostępna jest na stronie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. W artykule wyszczególniono najbardziej istotne zmiany zaleceń i interesujące tezy.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 15.04.2021 r. do 9.04.2022 r.
Publikujemy treść wytycznych opracowanych przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz diabetologii dotyczące opieki nad pacjentem z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej, z uwzględnieniem opieki koordynowanej.
Artykuł jest ważnym głosem w dyskusji na temat korzyści z prowadzenia szczepień ochronnych w populacji dzieci z takimi chorobami.
Autor przedstawia postępowanie niefarmakologiczne, nowe technologie w edukacji diabetologicznej, leczenie cukrzycy typu 2, zmiany w zakresie zaleceń kardiologicznych oraz leczenie cukrzycy u ciężarnych.
Autorzy przedstawiają i komentują aktualne zalecenia KDIGO w zakresie opieki kompleksowej, monitorowania glikemii i wartości docelowych, interwencji dotyczących stylu życia (dieta i aktywność fizyczna) oraz leczenia przeciwhiperglikemicznego.
Wytyczne z poprzednich lat obfitowały w nowości, jednak w tym roku nie ma ich dużo. W artykule przedstawiono przegląd najistotniejszych zmian.
Jak rozpoznawać i leczyć stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.