Nowe leki przeciwcukrzycowe a kontrola glikemii
Czy w dobie stosowania nowych leków przeciwcukrzycowych działających kardio- i nefroprotekcyjnie, ważna pozostaje – jako cel terapeutyczny - kontrola glikemii?
Czy w dobie stosowania nowych leków przeciwcukrzycowych działających kardio- i nefroprotekcyjnie, ważna pozostaje – jako cel terapeutyczny - kontrola glikemii?
Występowanie zespołu suchego oka u chorych na cukrzycę wynosi od 15 do 33% u osób powyżej 65. roku życia i zwiększa się wraz z wiekiem.
Czy można zastosować analog GLP-1 w celu redukcji masy ciała u pacjenta chorego na cukrzycę typu 2, którego nie zakwalifikowano do zabiegu przeszczepienia nerki z powodu otyłości? Chory nie wyraża zgody na zabieg bariatryczny. Czy są jakieś doniesienia na ten temat?
Ekspert omawia zastosowanie tlenu hiperbarycznego w leczeniu ran oraz wyjaśnia co to jest paradoks tlenowy.
Od jakiegoś czasu preparaty metforminy refundowane są we wskazaniu „zespoły insulinooporności w przypadkach innych niż leczenie cukrzycy”. Jak rozumieć to wskazanie? Czy chodzi o zespoły insulinooporności inne niż stan przedcukrzycowy? Jakie i jak je udokumentować?
Czy niezbędna jest poprawa kontroli glikemii w celu redukcji obrzęku plamki i poprawy widzenia?
Czy pacjentom chorym na cukrzycę i z obniżonym eGFR powinno się zlecać łącznie finerenon, flozynę (inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego typu 2; SGLT2i) i agonistę receptora dla GLP1 (GLP1RA) w celu zahamowania progresji przewlekłej choroby nerek?
Jaka jest patogeneza hiperglikemii porannej w cukrzycy typu 2? Posłuchaj omówienia eksperta prof. Krzysztofa Strojka.
Czy przy wprowadzeniu liraglutydu zarejestrowanego do leczenia otyłości należy utrzymać leczenie metforminą z powodu stanu przedcukrzycowego? Czy istnieje ryzyko hipoglikemii i należy zalecić kontrolę za pomocą glukometru?
Zasady postępowania w przypadku konieczności dołączenia leczenia iniekcyjnego cukrzycy do uprzednio stosowanych leków doustnych przedstawia prof. Leszek Czupryniak.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.