Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą zwiększać ryzyko zgonu w wyniku udaru u osób cierpiących na cukrzycę - wynika z badań opublikowanych przez Journal of Internal Medicine.
Stary i tani lek na cukrzycę typu 2, metformina, może zmniejszać ryzyko zgonu z powodu choroby nowotworowej u kobiet po menopauzie cierpiących na cukrzycę typu 2 – wynika z analizy, którą publikuje International Journal of Cancer.
Jak wynika ze wstępnych wyników badań terapia skojarzona na bazie kanagliflozyny zwiększa ryzyko kwasicy ketonowej u pacjentów z cukrzycą typu 1
Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.
– Szef resortu dał impuls do pracy nad umieszczeniem bariatrii w koszyku. Możemy się spodziewać, że finansowanie zostanie wprowadzone już w tym roku – mówi dr hab. Maciej Michalik, prof. UWM w Olsztynie, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej TChP.
Częstość przypadków cukrzycy ciążowej różni się w zależności od pory roku – jest wyższa latem a niższa zimą – wynika z pracy, którą publikuje pismo Diabetes Care.
Prof. Markolf Hanefeld - niemiecki badacz specjalizujący się w diabetologii i zaburzeniach metabolizmu - został w czwartek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Laureat od lat współpracuje z polskim środowiskiem naukowym.
Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach szkolą nauczycieli z przedszkoli samorządowych w mieście, jak opiekować się dziećmi z cukrzycą. To wspólna inicjatywa szpitala i Urzędu Miasta Kielce, któremu podlega kilkadziesiąt placówek oświatowych.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach zorganizował konferencję pt. „Dziecko z cukrzycą w szkole”.
Solidne śniadanie zawierające białko pochodzące z serwatki może pomóc w walce z cukrzycą typu 2 – informują naukowcy z Izraela.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.