Według Brytyjczyków badania przesiewowe pod kątem cukrzycy ciążowej należy wykonywać wcześniej.
Ciężarne, które spodziewają się syna mają zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami spodziewającymi się córki – informuje pismo „Diabetology”.
Przeczytaj odpowiedź rzecznika resortu Krzysztofa Bąka nt. przepisywania pasków na 30% w przypadku cukrzycy ciążowej.
Kobiety, u których rozpoznano cukrzycę ciążową, są obciążone 10-krotnie większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z kobietami z prawidłową glikemią w okresie ciąży. Zapoznaj się z wynikami badania i komentarzem eksperta.
37-letnia pacjentka zgłosiła się do diabetologa w 10. tygodniu drugiej ciąży z wynikiem OGTT: 5,41–8,6–8,22 mmol/l. W wywiadzie przed 3 laty ciąża powikłana cukrzycą ciążową, którą leczono dietą.
Czy powtarzające się epizody hipoglikemii u kobiety z cukrzycą ciążową, leczonej insuliną, mogą wpływać niekorzystnie na rozwój płodu? Jak postępować w takiej sytuacji?
Cukrzyca ciążowa nie wywołuje objawów klinicznych, dlatego należy dokładnie przeanalizować czynniki ryzyka, by nie zaniedbać wykonania OGTT na początku ciąży.
Cukrzyca ciążowa jest dużym obciążeniem dla pacjentki i wyzwaniem dla diabetologa, a może należałoby skoncentrować się na prewencji GDM?
Liberalizacja docelowych wartości glikemii w samokontroli u kobiet chorych na cukrzycę ciążową.
Wytyczne zalecają, aby u kobiet z grupy ryzyka cukrzycy ciążowej aktywnie poszukiwać zaburzeń gospodarki węglowodanowej już od początku ciąży. Nie ma jednak w badaniach klinicznych jednoznacznych dowodów na skuteczność takiego postępowania.
Jak rozpoznawać i leczyć stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.